تبلیغات
وبلاگicon
ققنوس در آتش - تحلیل‌های آتش‌پرور از ساختار داستانی ترانه‌های خیام کتاب می‌شود
 

تحلیل‌های آتش‌پرور از ساختار داستانی ترانه‌های خیام کتاب می‌شود

نوشته شده توسط :مصطفی غلامی
دوشنبه سی ام خردادماه سال 1390-00:56

 


حسین آتش‌پرور این روزها در حال نگارش مراحل پایانی اثری پژوهشی درباره ساخت روایت و داستان‌پردازی در ترانه‌های خیام است. وی خیام را شاعری می‌داند كه در آثار او شاخصه های داستان‌نویسی مدرن وجود دارد.

 

 آتش‌پرور

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، آتش‌پرور درباره این اثر پژوهشی توضیح داد: در این كار محور اصلی مقاله‌هایم ساخت داستانی ترانه‌های خیام است. رباعی كه قالب برگزیده خیام است،‌ موجزترین قالب شعر فارسی است و خیام هم در این راستا از موجزگویی هنرمندانه‌ای در داستان‌گویی استفاده كرده است.

 

وی افزود: یكی از مهم‌ترین شاخصه‌های تكنیكی داستان‌پردازی خیام، توجه او به تناوب و مساله گردش زمین به دور خورشید است. وی این تناوب را البته در راستای تكامل می‌داند و نه تكرار.

 

این داستان‌نویس خراسانی در ادامه با اشاره به بخش ناتمام كتابش كه استخراج واژگان در آثار و ترانه‌های خیام است، گفت: خیام با منطق و ریاضیات سر و كار داشت و از پرگویی و زیاده‌گویی به دور بود. او كمتر در آثارش واژگان را تكرار كرده است و كلمات شعری‌اش را حساب شده گزینش می‌كرده است.

 

نویسنده «ماهی در باد» همچنین اضافه كرد: خیام با وجود آنهمه موجزگویی در روایت‌ها و ترانه‌هایش، مهم‌ترین و پیچیده‌ترین مسایل بشر را طرح كرده است و توانسته در دوران ما با بزرگان ادبیات ایران و جهان رقابت كند.

 

آتش‌پرور همچنین گفت: خیام شاعر و ادیبی است كه به نگاه مدرن داستانی امروز پاسخ می‌دهد. در آثار او شاخصه های مدرن قابل تحلیل‌اند و اشیا، زبان و روح دارند. یکی از بزرگان ادبیات معاصر ما بهترین سال‌های خلق و نوشتن خود را صرف پژوهش روی آثار خیام كرده و بهره‌های فراوانی از این آثار برده است.

 

نویسنده «خیابان بهار» تصریح كرد: هر رباعی خیام بین 19 تا 25 واژه دارد. فهرست واژگان ترانه‌های خیام كه وی آن‌ها را بسیار حساب شده و اغلب كم‌تكرار به كار می‌برده است نیز در بخش پایانی این كتاب به چاپ خواهد رسید.

 

آتش‌پرور همچنین رمانی 500 صفحه‌ای آماده انتشار دارد كه به احتمال زیاد آن را به نشر گل‌آذین خواهد سپرد.

 

«خوابگرد و داستان‌های دیگر»، «اندوه» (مجموعه داستان)، «خیابان بهار آبی بود» (رمان) و «ماهی در باد» (مجموعه داستان 1389) ‌از جمله آثار منتشر شده آتش‌پرورند.دنبالک ها: ایبنا 


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


صفحات جانبی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


 
مرجع ابزارهای وبلاگ نویسان
مرجع ابزارهای وبلاگ نویسانابزارهای متنوع وبلاگدریافت کد لودینگ برای وبلاگ
br