تبلیغات
وبلاگicon
ققنوس در آتش - دفتر شعر «دام بادام» منتشر شد
 

دفتر شعر «دام بادام» منتشر شد

نوشته شده توسط :مصطفی غلامی
شنبه چهارم تیرماه سال 1390-17:18


دومین دفتر رباعی حسین گلچین با عنوان «دام بادام» در مجموعه «صدای تازه» موسسه انتشاراتی هنر و رسانه اردیبهشت منتشر شد. رباعی‌های این دفتر درباره موضوعات مختلفی چون، آیینی، عاطفی و طبیعت سروده شده‌اند.

 

دام بادام 


گلچین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: این مجموعه 120 رباعی‌ سروده شده طی چند سال اخیر را در چهار فصل شامل می‌شود. این رباعی‌ها براساس مضامین شعری در هر فصل گنجانده شده‌اند.

 

وی با اشاره به نام فصل‌های کتاب تشریح کرد: فصل نخست با عنوان «روی خط عاشق پیاده» دربرگیرنده شعرهای مذهبی، «قابی برای عکس تو» دربرگیرنده سروده‌های عاطفی و فصل سوم با عنوان «اگر دیرتان نمی‌شود» دربرگیرنده شعرهای طبیعت‌گرایانه هستند. همچنین در فصل پایانی با عنوان «چارپایه» شعرهایی با موضوعات مختلف آمده است.

 

این شاعر به انتشار نخستین دفتر رباعی‌اش در آذر سال گذشته اشاره کرد و گفت: دفتر شعر «یک چای برای آدم برفی» نیز آذر گذشته توسط انتشارات فصل پنجم منتشر شد. به‌طور کلی کتاب دوم باید تفاوت‌هایی با کتاب نخست داشته باشد و تغییر رویکرد شاعر را نشان دهد؛ چراکه نقدها و نظرها در اشعار مجموعه‌های بعدی اثرگذار است.

 

وی در ادامه توضیح داد: اما باتوجه به این‌که هر دو کتاب تقریبا در زمانی یکسان به ناشر سپرده شده‌اند تفاوت زیادی در سروده‌های آن‌ها دیده نمی‌شود؛ چراکه اغلب آن‌ها در یک بازه زمانی سروده شده‌اند. همچنین با توجه به شاعر بودن هر دو ناشر این مجموعه‌ها، سلیقه آن‌ها در انتخاب و گزینش اشعار مد نظرم بوده است.

 

گلچین افزود: در دفتر سوم که در دست گردآوری و آماده‌سازی دارم به‌طور حتم مخاطبان می‌توانند تغییر رویکرد من به عنوان شاعر را ببینید و شاهد تفاوت‌هایی میان این دفتر با دو دفتر پیشین باشند.

 

وی در ادامه به رویکردهای متفاوت نسبت به رباعی اشاره و تشریح کرد: در حال حاضر شاعران جوان کمتر در قالب رباعی فعال هستند و آن عده‌ که به فعالیت در این زمینه پرداخته‌اند بیشتر از حوزه طنز به آن وارد شده‌اند. اما از نظر درک و دریافت‌های فلسفی، تعداد شاعرانی که در این قالب شعر می‌سرایند بسیار اندک است.

 

این شاعر ادامه داد: به‌طور کلی تعداد شاعرانی که مسائل جزئی زندگی را در قالب رباعی بیان می‌کنند یا نوآوری‌ها و تغییرات صورت گرفته در سایر قالب‌ها چون غزل را به قالب رباعی می‌کشانند، بسیار کمتر از تعداد شاعران فعال در سایر قالب‌های شعری است. به عبارت دیگر تعداد رباعی‌های قوی و شایسته بسیار اندک است.

 

وی در ارتباط با رباعی‌های خودش یادآور شد: از میان این دو مجموعه رباعی تعداد اندکی را می‌توانم جزو آثار برتر انتخاب کنم. شاید یکی از علت‌های این امر و گرایش کمتر شاعران جوان به رباعی، دشواری‌ها و محدودیت‌هایی باشد که سرودن در این قالب شعری برای شاعر به دنبال دارد.

 

مجموعه رباعی «دام بادام» دربرگیرنده 120 رباعی پیرامون موضوعات مختلف شعری در چهار دفتر است. هر یک از این دفترها به ترتیب در برگیرنده 24، 48، 24 و 24 قطعه شعر هستند.

 

نمونه رباعی از دفتر نخست این مجموعه:

«از زمزمه عشق دمادم گفتم/ با خود به زبان اشک نم نم گفتم/ با حنجره خشک قلم می‌دانم/ هر قدر بگویم از شما کم گفتم»

 

نمونه شعر دیگری از دفتر سوم این مجموعه رباعی:

«هر چند که باشم از زمان آزرده/ این منظره زمین دلم را برده/ وقتی دو پرنده نقش می‌بندد در/ ذهن‌تر یک شاخه باران خورده»

 

حسین گلچین متولد 1352 است. نخستین دفتر شعر او با عنوان «یک چای برای آدم برفی» آذر گذشته در 48 صفحه، توسط انتشارات فصل پنجم منتشر شد.

 

مجموعه رباعی «دام بادام» در 100 صفحه، در شمارگان سه هزار نسخه با قیمت هزار و 600 تومان در مجموعه «صدای تازه» موسسه انتشاراتی هنر و رسانه اردیبهشت منتشر و راهی بازار کتاب شده است.دنبالک ها: ایبنا 


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


صفحات جانبی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


 
مرجع ابزارهای وبلاگ نویسان
مرجع ابزارهای وبلاگ نویسانابزارهای متنوع وبلاگدریافت کد لودینگ برای وبلاگ
br