تبلیغات
وبلاگicon
ققنوس در آتش - «واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران» منتشر شد
 

«واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران» منتشر شد

نوشته شده توسط :مصطفی غلامی
یکشنبه دوم مردادماه سال 1390-18:30


 

«واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران» زیر نظر حسن رضایی‌‌باغ‌بیدی، مدیر گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تدوین و از سوی انتشارات این فرهنگستان منتشر شد

 

واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران

 

به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، واژه‌نامه موضوعی، چنان‌که از نامش پیداست، واژه‌نامه‌ای است که در آن واژه‌ها نه به ترتیب الفبا، بلکه برحسب موضوع، طبقه‌بندی شده‌ و کنار هم آمده‌اند.

 

منظور از «زبان‌های باستانی ایران» در عنوان این طرح، زبان‌های کهن و از یادرفته ایرانی است که در منابع تخصصی با دو عنوان «زبان‌های ایرانی باستان» و «زبان‌های ایرانی میانه» معرفی می‌شوند. هدف از اجرای این طرح، در مراحل آغازین، چاپ و انتشار واژه‌نامه‌های کوچک موضوعی و در نهایت، چاپ و انتشار کتابی مرجع با عنوان «واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران» است.

 

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، «واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران» منبعی سودمند برای زبان‌شناسی ایرانی خواهد بود و بیش از همه در بررسی‌های ریشه‌شناختی زبان فارسی و دیگر زبان‌ها و گویش‌های ایرانی به کار خواهد آمد. از سوی دیگر، این واژه‌نامه می‌تواند راهنمایی ارزنده برای گروه‌های واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی باشد.

 

مجموعه حاضر نخستین مجلد از واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران است که در آن واژه‌های مربوط به «بدن انسان و جانوران» و «نام‌های جانوران» در زبان‌های ایرانی باستان و ایرانی میانه، از روی منابع گوناگون، گردآوری و طبقه‌بندی شده‌اند.

 

کتاب «واژه‌نامه موضوعی زبان‌های باستانی ایران» زیر نظر حسن رضایی‌‌باغ‌بیدی، مدیر گروه زبان‌ها و گویش های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو پیوسته این فرهنگستان گردآوری شده است.

 

این كتاب را انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در 184 صفحه و با شمارگان هزار نسخه، به بهای چهارهزار تومان منتشر کرده‌ است.دنبالک ها: ایبنا 


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


صفحات جانبی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


 
مرجع ابزارهای وبلاگ نویسان
مرجع ابزارهای وبلاگ نویسانابزارهای متنوع وبلاگدریافت کد لودینگ برای وبلاگ
br